Skvelý spôsob ako osláviť MDŽ a nepribrať, je skutočne sa zamyslieť, kam my, ženy, chceme ďalej kráčať a ako sa v dnešných pohnutých časoch zapojiť do spoluutvárania spoločnosti. Nebudeme sa zaoberať výčitkami aké sme na pracovisku nedocenené, aké je nefér, že náš kolega-muž zarobí za rovnakú prácu viac ako my, že v dnešnej dobe sa stále na pracovisku objavuje sexizmus. Sústredíme sa na to, čo môžme urobiť my samé, ako osláviť náš deň bez ujmy na váhe, a to spôsobom nám vlastným – vyjadrením súcitu, obetavosťou a vnútornou silou. Krásne MDŽ !!!

1. Osláviť deň žien sa dá aj konkrétnym činom pomoci pre ženy v núdzi.

Aktivita – darujte niečo (menšiu finančnú čiastku, deky alebo oblečenie) na charitu alebo do azylového domu, ktoré pomáhajú ženám po celom Slovensku s rôznymi životnými problémami. Zoznam približne 19 organizácií nájdete aj na stránkach UPSV : (https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs//urady/VK/oznamy_2015/kontakty_na_subjetky_poskytujuce_pomoc_obetiam_domaceho_nasilia_a_tyrania.pdf) alebo na http://www.kmotricky.sk/potrebujem-pomoc/

 

2. Zúčastnite sa konkrétneho pochodu alebo protestu za zrovnoprávňovanie žien.

Protestovať ale môžete aj obyčajným behom, maratónom organizovaným 8 marca vo Vašom okolí, alebo podporou súťažiacich zaobstaraním občerstvenia a pod. Typy na takéto podujatia nájdete napríklad na http://beh.sk/terminy/ .

 

3. Noste červenú.

Na počesť MDŽ sa po celom svete ženy obliekajú do červených farieb aby tak upozornili na tento deň. Stačí časť odevu, sukňa alebo len doplnky, topánky či kabelka alebo nenápadné náušnice. 

 4. Zdieľajte svoje presvedčenia na sociálnych médiách.

Čokoľvek v tento deň urobíte, čo bude súvisieť s MDŽ, dajte to na Vaše profily, stránky alebo blogy. Konkrétny nápad ako to urobiť - je urobiť si selfie na spôsob „balance for better“ – v zmysle „rovnováhou pre zlepšenie vecí“. Ide o medzinárodnú kampaň, ktorá na stránke https://www.internationalwomensday.com/Theme podporuje ženy k akcii na vyzdvihnutie nielen tohoto dňa, ale hlavne poukazuje na dôležitosť upozorniť na dnešné problémy žien či už vo svete profesionálneho uplatnenia alebo dodržiavania obyčajných základných práv žien. Konkrétne selfies môžete prezentovať na https://www.eyeem.com/campaign/international-womens-day .

Ak sa Vám nechce priamo do tejto akcie, pošlite selfies alebo krátky príbeh do komentu na našej facebookovej stránke. Radi s Vami MDŽ oslávime, potešíme sa Vašemu úspechu a radostiam, a aj iné zákazníčky sa Vami možno inšpirujú. Selfie môže obsahovať nielen Vás, ale aj akýkoľvek okamih za posledných 12 mesiacov, na ktorý ste ako žena hrdá.

 

5. Oslávte konkrétnu ženu.

Svoju mamu, priateľku alebo kolegyňu, ktorú obdivujete či už z profesionáneho alebo osobného hľadiska pre spôsob, ako sa dokáže vysporiadať  s prekážkami života. Nezabudnite opäť zdieľať svoj príspevok na sociálnych médiách. 

6. Rozprávajte o rovnoprávnosti žien na svojom pracovisku.

Napíšte čo máte na srdci a pošlite to mailom kolegom a kolegyniam, urobte krátky meeting kde rozoberiete konkrétne témy z Vášho pracoviska týkajúce sa problémov spojených s rovnoprávnosťou žien. Alebo, usporiadajte spoločný obed na oslavu MDŽ.   

 

7. Pozrite si film, prečítajte knihu, pozrite video na TED talks.

Umelecké diela týkajúce sa problémov o dodržiavaní rovnosti žien vo svete nájdete aj vo Vašom okolí, ale inšpirovať sa môžete aj na internete či v kníhkupectvách. 

 

Snáď sme Vás aspoň trošku navnadili K AKCII v tento významný deň, ale ak máte jedinečný alebo aj obyčajný spôsob, ako oslavujete MDŽ, budeme radi ak sa podelíte, či už formou fotiek alebo krátkeho príspevku, či odkazom na udalosť ktorá by iné zákazníčky mohla zaujímať, na našej facebookovej skupinovej stránke. Krásne MDŽ Vám praje kabelkovo.sk !